Niečo o farbách

07.01.2017 11:33

Biela farba - symbolizuje istotu, nepoškvrnenosť, panenskosť, nevinnosť, spravodlivosť, víťazstvo, ducha, svetlo, mier. Spája v sebe vo forme dokonalosti všetky farby spektra, často sa ani nepokladá za farbu. Je to farba Mesiaca, striebra, extázy, premeny, veľkoleposti, nádhery. Negatívny význam bielej je smrť, maska, tieň, duchovia. Poukazuje na chlad, neplodnosť, úzkosť, monotónnosť. Je to aj farba vyvolenosti, zasvätenia, patrí láske k Bohu, ale aj snehu a mŕtvole. Biela farba stvárňuje dokonalosť, absolútno, duchovnosť, začiatok aj koniec a ich spojenie, preto nosili biely odev kňazi, anjeli a svätí. Na rozdiel od čiernej mužskej, sa biela farba pokladá za ženskú. Biela obsahuje celé farebné spektrum a ak ste takto oblečení využívate vlastne všetky farby.

Čierna farba je protikladom bielej. Je síce pekná a u mnohých aj obľúbená, ale energiu žiaľ vstrebáva, a má najmenej farebných vibrácií. Chromatoterapeuti /liečitelia farbami / sa zhodujú na tom, že sústavné nosenie čiernych šiat nie je najvhodnejšie. Vedie k citovému útlmu /vari preto je nazývaná aj farbou smútku/ a zablokovaniu niektorých fyzických funkcií. Znamená nevedomosť, nevedomie, nediferencovanosť, tajomstvo, ničotu, omyly, noc, smútok, úpadok do temnôt, stratu odvahy, opustenosť, pasivitu, pesimizmus, beznádej, nebezpečenstvo, nefunkčnosť, konzervatívnosť, tieň, hrôzu, zlo, ale vyjadruje aj česť, vznešenosť, vážnosť, dôstojnosť (kňazské odevy, šaty politikov a spoločenské šaty), regeneráciu, znovuzrodenie, zmŕtvychvstanie. Čierna farba patrí Saturnu, olovu. Čierna farba je farbou absolútna, plnosti života i jeho nedostatku, hĺbky, nepreskúmanosti, prvotného chaosu, vzniku, zrodu, začiatku, pôvodu, semena, zárodku, klíčenia.

Červená farba je veľkým darcom energie, povzbudzuje nervovú sústavu, stimuluje krvný obeh, čiastočne ruší vedľajšie účinky röntgenových lúčov a následky ultrafialového žiarenia. Pod vplyvom červeného svetla sa rozmnožujú červené krvinky. Zvyšuje sa teplota, mizne únava. Veľmi dobre pôsobí pri chorobách, kedy sa vytvára hlien. Napríklad pri nádche. Terapeuti doporučujú červenú farbu ako podpornú liečbu pri paralýze, TBC, zlom trávení a melancholických stavoch. Medzi potraviny, ktoré nám dodajú túto farbu patrí červená repa, reďkovka, červená kapusta, špenát, hlávkový šalát, višne a slivky. Symbolizuje činnosť, energiu, teplo, život, rast, cit, vášeň, ľudskú lásku, ale aj útočnosť, hnev, zlosť, boj, krutosť, nenávisť, vraždy, víťazstvo, obeť, utrpenie, v miernejšej forme milosrdenstvo a lásku k Bohu. Je to mužská farba, farba fyzickej sily, plodnosti, Marsu, železa, krvi a ohňa, rany. Vyzývavá červená je farbou sexu, sexuálneho pudu, erotiky, smilstva, pekla, diabla, deštrukcie, ale aj radosti, optimizmu. Táto farba patrila predovšetkým cisárom, kráľom, vznešenej šľachte, ale nosili ju aj sudcovia a kati. Silná červená farba priťahuje pozornosť a ľudia ňou prejavujú vzburu, revolučnosť.

Modrá bola vždy farbou ducha, modlitby, nebies. Takmer každý odtieň modrej je dobrý, hlboké tóny sú však najlepšie. Svetlomodrá ukazuje snahu po zrelosti. Modrá tiež vzbudzuje pocity lojálnosti, spoľahlivosti. Podľa mystikov je modrá farbou pravdy. Niektorí autori tvrdia, že modrá je jedným z najväčších antiseptík. Modré svetlo je uspávajúce, akoby sťahujúce. Modrá znižuje teplotu, lieči zápal priedušiek a hrdla. Pomáha pri problémoch zo stratou hlasu, pri ťažkostiach so štítnou žľazou. V modrom prostredí by mali byť detičky, ktorým rastú zuby. Symbolizuje teda duchovno aj duchovnosť, hĺbavosť, chlad, uvážlivosť, schopnosť rozvahy, sebaovládanie, rovnováhu, toleranciu, dobrotu, meditáciu, miernosť, ľahkosť. Patrí Jupiterovi ktorý je zasa považovaný za vládcu myšlienok a hlbokomyseľnosti, ďalej cínu, oblohe, vzdialenému, nereálnemu, fantázii, božstvu, priezračnosti, istote, je to ženská farba. Pretože je najhlbšia a najmenej materiálna, pokladá sa za farbu prázdnoty, nachádza sa vo vzduchu, vode, krištáli. Vyjadruje tiež pravdu, oddanosť, stálosť, vernosť, zbožnosť. Svetlá modrá predstavuje neprístupnosť, nádheru, únik. Tmavá má podobné významy ako čierna, veď sa ňou zalieva hviezdnatá noc, môže však predstavovať aj smútok, rezignáciu, kajúcnosť. Treba ešte vedieť, že modrá vynikajúco pôsobí pri chorobách ženských orgánov, žltačky, žlčníkových záchvatoch. Mali by ju mať vo svojom prostredí epileptici a reumatici a samozrejme tí, ktorí zle a ťažko zaspávajú. Zo stravy liečitelia farbami odporúčajú všetko modré ovocie.

Zelená farba to je príroda, život, vegetáciu, jar, rast, vývoj, stvorenie, osvietenie, znovuzrodenie, ducha (svätý Ján aj Mohamed nosili zelené rúcha). Symbolizuje objav, prirodzenosť, jednoduchosť, slobodu, krásu, citlivosť, vnímavosť, ale aj oddych. Vzbudzuje radosť, sviežosť, ale aj nezrelosť (zelenáč). Je to ženská farba, patrí Venuše. Znehodnotením vyjadruje závisť, pomstu, hnev, jedovatosť, navodzuje v istých odtieňoch pocit utápania sa. Zelená farba svojimi vibráciami organizmus regeneruje, blahodarne vpláva najmä na oči, ale posilňuje všetky zmysly. Evokuje pocit uzdravenia sa a pokoja. Zelená farba ale na druhej strane podporuje vôľu a telesný výkon. Tmavozelená sa viaže k dôstojnosti a stabilite. Zelená je v ezoterike označovaná aj za farbu srdca, bratskej lásky a nádeje. Vibrácie zelenej pôsobia veľmi dobre na ľudí, ktorí trpia na vysoký krvný tlak, ale aj na iné kardiovaskulárne ochorenia, ďalej na vredárov a účinné sú aj pri neuralgiách.

Žltá farba - symbolizuje chuť do života, veľkorysosť, moc, odvahu, inšpiráciu, múdrosť, intuíciu, ale aj podráždenosť, žiarlivosť. Patrí Slnku, zlatu, vyjadruje svetlo, energiu, sviežosť, miernosť, predtuchu. Má v sebe optimizmus a podporuje slobodný vývoj jedinca. V negatívnom zmysle znamená neresť, pýchu, egoizmus, zbabelosť. Svetložltá farba poukazuje na bledosť, sklamanie, zradu, má schopnosť obnovy. Žltou farbou sa liečia kožné ochorenia, pečeň, cukrovka, nervová vyčerpanosť, bolesti hlavy a problémy s hlasivkami a je výborným prostriedkom proti zlej nálade, či skleslosti. Je to farba kontaktu a dobrej komunikácie.

Oranžová posilňuje pľúca, priedušky, stimuluje štítnu žľazu, žalúdok a podporuje pevnosť kostí. V psychickej oblasti pomáha pri prijímaní nových myšlienok, akceptovaní novovzniknutých situácií a zároveň vytvára pocit oslobodenia od jestvujúcich obmedzení. Vyjadruje prepych, ale aj cudzoložstvo, pokrytectvo, nestálosť, vratkosť. Je to farba úrodnosti, plodnosti. Znamená aj výsledok, činy, a ako symbol kruhu dokonalosť. Prebytok môže spôsobiť aj prílišnú zhovievavosť. Oranžové svetlo a jeho farebnú stimuláciu by mali využívať astmatici, pacienti so žlčníkovými kameňmi, zápalom, obličiek. Osoží pri bronchitíde a vlhkom kašli. Pomáha epileptikom a v Indii ju požívajú pri liečení cholery. A ktoré potraviny by sme mali jesť ak potrebujeme oranžovú? Mrkvu, tekvicu, kaleráb, žltú dyňu, marhule, broskyne a samozrejme pomaranče a mandarínky. Buddhistickí mnísi nosia oranžové rúcha preto, lebo vraj práve oranžová farba chráni pred citovými výbuchmi.

Ružová farba - symbolizuje ľudské telo, znovuzrodenie, zvodnosť, romantickosť, city, sentimentálnosť, lásku, čistotu, vernosť, ale aj sebaklam pre ľudovo známe ružové okuliare. Predstavuje aj príjemné, pominuteľné, povrchné.

Purpurová farba - má podobné významy ako červená, patrí Merkúru, je to kráľovská farba, ale vyjadruje aj šialenstvo, besnenie.

Fialová farba - znamená pokoru, mučeníctvo, nešťastie, rezignáciu, kajúcnosť, trest, tajomstvo, smrť (farba vdov, u Číňanov farba smrti), je zjednotením modrej a červenej a teda vyjadruje rozvahu, mier. V chromatickej stupnici vyvažuje žltú, bielu, preto sa chápe ako farba inštinktu, oproti bielemu duchovnu. V kresťanskej symbolike reprezentuje fialová farba utrpenie Krista (farba biskupov, mučeníkov), prísnosť ( zelený štvrtok). V psychologickej rovine znamená podriadenie sa, potrebu ocenenia, lásky, označuje melanchóliu.

Hnedá farba sa spája so zemou, jeseňou, pokorou, chudobu, skromnosťou (hnedý odev žobravých mníchov), skutočnosť, hmotu, jednoduchosť, realitu faktu, stabilitu, bezpečnosť, teplo, zmysel pre povinnosť. Je to upokojujúca materská farba, farba dreva, domova. V negatívnom zmysle predstavuje agresívnosť, zlobu, tvrdohlavosť, oheň (v tretej ríši, hnedé košele príslušníkov SA).

Šedá farba - symbolizuje smútok, stratu energie, ľahostajnosť, kajúcnosť, nevedomie, úzkosť, mrzutosť, smrť, ale aj nesmrteľnosť, stred, rovnováhu, nestrannosť, spravodlivosť, prostrednosť.